Fenerbahçe’nin Sorunu ne? Yönetim Sorunu mu Takım Ruhu mu?

Lige güzel bir başlangıç yapan Fenerbahçe ekibinin yıllarca Kadıköy’de yenilmeyip, yıllar sonra art arda bu serisini kaybetmesi, yönetimdeki değişimle gelen bir kopma mı yoksa takım ruhunun oluşturulamaması mı?

Bildiğimiz üzere Fenerbahçe, Aziz Yıldırım’ın son başkanlık döneminde de vahim durumdaydı.
Aziz Yıldırım yönetiminden kalan borçlarla pençeleşen Ali Koç ekibi, Fenerbahçe için taraftar katılımıyla beraber kampanya bile düzenledi.

Yeni sezona da çokça transfer gerçekleştiren yönetim. TFF’nin bütçe durumunu da transferler sürecinde sıkıntısını yaşamamak için gerekçeli ve hukuki olarak düzenlemeye gitti. Kendi içerisinde hukuksal açıdan bu durumu çözen Fenerbahçe ekibinin önüne türlü sıkıntılar çıktı.
Fenerbahçe’nin ekonomik durumu ve yönetimde gelen değişimle beraber farklı stratejiler yolunda ilerlendi.

Yeni yönetimin getirmiş olduğu anlayışla beraber kulübün daha sağlam adımlar atabilmesi adına borçların düzenlenmesi ve ödenmesiydi. Kulübü geçici heveslerle değil sağlam bir döneme ve düzene koymak için çalışmalar yapıldı. Elbette birçok sıkıntı yaşandı ve tüm bu yüklerin altına belirli isimler girdi. Teknik adamlar değişti ve taraftarın isyanıyla türlü değişimler oldu.
Peki şimdiye kadar vadedilen yapıldı mı?
Bu konuya gelecek olursak Ali Koç’un öncelikli planı takımın yönetiminde rol oynamak, ekonomik durumunu düzeltmek ve tüm bunlar devam ederken lige odaklanmak…
Ali Koç, Aziz Yıldırım döneminden kalan 612 Milyon Euro bilanço borcunun, 112 Milyon Euro’da bilanço dışı borcun olduğu verisi kaydedilmişti.
Ali Koç bu borcu taraftarın desteğiyle beraber 460 Milyon Euro’ya düştüğünü ortaya koydu.
Fenerbahçe taraftarının büyüklüğünü ve yürekliliğini gösteren bu ibare Türkiye’de Fenerbahçe’nin nasıl önemli bir takım olduğunu da gözler önüne seriyor.

2018-2019 sezonunda futbol takımı harcaması 81 milyon Euro, 2019-2020 sezonunda 64 milyon Euro olduğunu kaydeden Karaçam, 2021-2021 sezonunda ise bu harcamanın 56 milyon Euro’ya kadar gerilediğini ifade ediyor.

Ali Koç’un sponsorluğu da üstlenmesi ve takım için de çaba sarf etmesi camia tarafından yadsınamaz durumda. Tabii ki Ali Koç’u sevmeyenler ve karşı çıkan taraftarlar da mevcut fakat Ali Koç’un belli bir misyon’a sahip olduğunu görmek zor değil.

Sonuç olarak; Kurtuluş mücadelesi verilirken yükümlülükler olur ve bu yükümlülükler bir şeyi geride bırakacak, çöküşe kadar götürebilecek bir şey olsa da ruh ve istikrar ile diriltilmesi gerekiyor. Kurtuluş mücadelesi veriliyorsa belirli şeylerden feragat etmek ve taşın altına elin birlik olması gerekiyor. Günü ve kısıtlı bir zamanı kurtarmaya yönelik değil de büyük amaç ve devinime göre hareket etmek Kurtuluş mücadelesinin amaçlarından birisidir.


Takımın bu zor zamanında, böyle revaçta olan bir dönemde durumun farkında olanlar şimdiden mücadeleye girişmiş ve genel probleme yönelik çözümler üretmekte.

Ali Koç yönetiminin de takımın genel problemine ve uzun vadeli geleceğine yönelik adımlar attığını tüm bu çözümlemelerden çıkarabiliriz. Fenerbahçe ruhu bir anda gelmeyecektir. Bu ruhun gelmesi için bir şeylerin üstesinden gelmek ve zafere giden yolda çileyi çekmek gerekiyor.

Bir cevap yazın