Karim Benzema’ya Hapis Cezası

Valbuena’ya seks kasetleri ile santaj davasında Real Madrid’in Fransız yıldızı Karim Benzema’ya 1 yıl ertelenmiş hapis ve 75 bin Euro para cezası verildi.

Karim Benzema, Mathieu Valbuena’ya şantaj yaptığı gerekçesiyle yargılandığı davada, suç ortaklığı sebebiyle 1 yıl ertelenmiş hapis cezası + 75.000 € para cezasına çarptırıldı.

Fransa Milli Takımı’ndan takım arkadaşı Mathieu Valbuena’ya santaj yapmakla suçlanan Benzema’nın da yargılandığı dava bugün sonuçlandı. 2015 yılında ortaya çıkan santaj girişimiyle ilgili savcı 10 ay ertelemeli hapis ve 75 bin Euro para cezası talep etti. Mahkeme, Real Madrid’li yıldızaı 1 yıl ertelemeli hapis ve 75 bin Euro para cezası verdi.

Karim Benzema, Ekim ayındaki ve bugünkü karar duruşmasında yer almazsen; yıldız oyuncunun avukatı karara itirazda bulunacaklarını açıkladı.

Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Noel Le Graet, iki hafta önce yaptığı açıklamada, Benzema’nın bu davada suçlu bulunması halinde Fransa Milli Takımı’nın kadrosundan çıkarılmayacağını belirtmişti.

Fransız futbolcu Benzema hakkındaki soruşturması Yunanistan’ın Olympiakos takımında oynayan “Mathieu Valbuena’nın mal varlığını gasp etme girişimi” kapsamında yürütülmüştü. Davada, özel hayatına ilişkin gizli olarak çekilmiş bir videonun Valbuena’ya gönderilerek şantaj yapıldığı ve kendisinden 150 bin Euro istendiği öne sürülmüştü.

Söz konusu suçlamalarla ilgili Karim Benzema ve diğer sanıklar aleyhine 5 Kasım 2015’te dava açılmış, Fransa Milli Takımı Teknik Direktörü Didier Deschamps da bu nedenle Benzema’ya milli takım kapısını kapatmıştı. Deschamps, Cezayir asıllı Müslüman futbolcuyu kadroya dahil etmemesinden dolayı, ırkçılık yaptığı eleştirilerine de maruz kalmıştı.

Benzema, 5,5 yılın ardından mayıs ayında yeniden Fransa Milli Takımı’na çağrılmıştı.